ZDRAVIE VO SVOJICH RUKÁCH
  • O nás
  • Služby
    • Výživové poradenstvo
    • Cukor a jeho nástrahy
    • Webináre
    • Víkend zdravia
  • Blog
  • Referencie
  • Kontakt
  • Členská sekcia
    • Prihlásiť sa
    • Môj účet
    • Odhlásiť sa

Antikoncepcia pre 15-ročné dievča: zlý vtip?

16/1/2020

0 Comments

 
Tento článok dávam dokopy už dlhšie, asi preto, že je to pre mňa citlivá téma.
Keď som mala 15 rokov, bojovala som k akné po celej tvári. A bola som z toho nešťastná, ako by bola asi každá pubertiačka, ktorá sa chce páčiť sebe a iným chlapcom. :-) Po neúspešných pokusoch s mastičkami od kožnej som pristúpila na alternatívu predpísania antikoncepcie. 

Antikoncepcia sa nepredpisuje iba dievčatám a ženám, ktoré nechcú otehotenieť, ale aj tým, ktoré majú mastnú pleť, nepravidelnú alebo bolestivú menštruáciu. Akné v puberte spôsobujú práve „bujnejúce“ hormóny (androgény), ktoré stimulujú tvorbu mazu. Dobre nakombinovaná antikoncepčná tabletka dokáže účinne znížiť schopnosť hormónov produkovať maz, a tým krásne vyhladí pleť. 

A to sa stalo aj v mojom prípade. Pravdou je, že vďaka antikoncepcii som menštruáciu dostávala pravidelne ako hodinky. Tým vlastne odpadol stres z nepravidelnej menštruácie (alebo skôr pohodlnosť riešiť to inak, prírodne) a z nepeknej pleti pri pohľade do zrkadla. Vyzeralo to tak, že problém je vyriešený. Dokonca som pri užívaní nepociťovala ani žiadne vedľajšie účinky.

Chcem sa ešte pristaviť pri mojom veku – mala som 15 rokov. Je to vek, kedy sa z dievčaťa stáva žena, jej reprodukčný systém sa vyvíja, mala som za sebou iba niekoľko menštruačných cyklov. A hneď na to som začala do tela dávať umelé hormóny, ktoré mi síce navodili dobrý pocit zo samej seba, avšak vôbec nevyriešili príčinu akné a tobôž nie nepravidelnej menštruácie. 

Po piatich rokoch, asi keď som mala 20, som sa rozhodla, že ju vysadím, viac som ju nepotrebovala. Pleť ma už netrápila a menštruačný cyklus som mala pravidelný. Pol roka po vysadení mi však menštruácia neprišla. Nielenže to výrazne negatívne pôsobilo na moju psychiku, ale celý môj cyklus bol absolútne rozhádzaný. Čiže to, čo malo byť spočiatku výhodou, bolo úplne inak. Na toto obdobie nespomínam rada. Veď my, ženy, dobre vieme, že keď nám menštruácia mešká iba pár dní, je to na zbláznenie. A tie moje intervaly boli niekoľkomesačné. Iba s pomocou prírodných doplnkov výživy sa moje telo dostalo opäť do normálu. No nejaký ten rok to trvalo.

Keď som bola pred pár rokmi u gynekologičky na preventívnej prehliadke, spýtala sa ma, či nechcem znovu predpísať tabletky na úpravu cyklu, ktorý sa mi zvykol oneskoriť o pár dní. Tá gynekologička, ktorá vedela, ako som sa po vysadení umelých hormónov natrápila. Pripadalo mi to ako zlý vtip, ešte horší, ako to, že mi ich vtedy predpísala v 15-tich. Samozrejme, že som odmietla a od gynekologičky som odišla. 

Kamarátke zase lekárka ponúkala tabletky, ktoré jej mali pomôcť na bolestivú menštruáciu. Skutočne? Bezstarostnú menštruáciu by však mala len do momentu, pokiaľ by tabletky užívala. A o možných negatívnych účinkoch jej akosi zabudla povedať.


​Vedľajšie účinky...o ktorých sa až tak nehovorí

Užívanie antikoncepčných tabletiek má na starosti odčerpávanie mnohých dôležitých živín. Znižuje vstrebávanie vitamínov skupiny B (najmä B9 a B12) a minerálnych látok, ako zinok, horčík a draslík, do krvi. Ak nemáme dostatok vitamínov B9 a B12, hrozia nám rôzne zápaly, zhoršené nálady a depresie, ako aj tvorba zrazenín (trombov). Nedostatok horčíka a zinku spôsobuje migrény, ale aj zníženú odolnosť voči stresu. 

Odporúčaná dávka zinku pre dospelé ženy je napríklad 12 mg/deň, pričom pri užívaní tabletiek je potrebné dávku zvýšiť až do 30 mg/deň. Alebo denná dávka horčíka pre ženy vo veku od 18 do 30 rokov je približne 300 mg, avšak popri tabletkách je nutné doplniť si tento minerál až do hladiny 900 mg za deň.

Antikoncepcia zvyšuje hladinu homocysteínu, aminokyseliny, ktorá ohrozuje naše srdce a cievy. Ak je jej hladina vysoká, riziko infarktu je až trojnásobne vyššie. Účinnou prevenciou, ako udržiavať homocysteín v norme, je mať dostatok vitamínov skupiny B.

A, samozrejme, fajčenie a antikoncepcia sa vyslovene neznášajú. Vysoká krvná zrážanlivosť môže viesť k infarktu či mozgovej príhode. Otázkou tiež je, aký vplyv má antikoncepcia na vznik cýst v prsiach či neschopnosť otehotnieť…


​Čo môže pomôcť na menštruačné problémy (okrem chémie)

Pravidelnosť môjho ženského cyklu a aj bolesti s tým spojené ovplyvňuje to, ako pristupujem k svojmu telu, či ho počúvam alebo nie. Ako vnímam svoju maternicu, orgán, ktorému netreba venovať pozornosť iba raz za rok pri preventívke u gynekológa. Vzťah k svojmu „ženstvu“ sa dá zlepšiť aj prostredníctvom tanca. Vrelo odporúčam Loona dance, tanec lona či maternice. Cez spontánny tanec môžeme precítiť našu ženskú silu a dostať sa do svojho stredu.

Na zmiernenie menštruačných bolestí sú takisto veľmi nápomocné ženské čaje, milujem ich vôňu a chuť. A v čase PMS si proste vždy doprajem oddych, nechcem sa vyrovnať chlapom, ktorí majú rovnaké množstvo energie po celý mesiac. Dám si od športu a náročnejších aktivít chvíľu pauzu, radšej cvičím jogu alebo chodím na prechádzky.

To, čo by som si priala, je, aby sme my, ženy, neužívali umelé hormóny, ale spoľahli sa na genialitu svojho tela. Aby sme pátrali po skutočných príčinách problémov a neuspokojili sa len s krátkozrakou úľavou. Môžem si zalepiť ranu na kolene, ale ona nezmizne. Sama za seba viem povedať, že antikoncepciu by som si už nikdy nedala predpísať, ani o 10, ani o 15 rokov. NIKDY. Viem, čo to spravilo s mojím telom a tiež viem, že bolestivá menštruácia a nepravidelný menštruačný cyklus sa dajú riešiť aj inak. V súlade s prírodou a láskou k sebe.

Petra Ort

Škola zo mňa spravila novinárku, život ma nasmeroval k práci v marketingu a intuícia ma vtiahla do práce s deťmi, ktorú milujem. Životné skúsenosti ma zase donútili venovať sa svojmu zdraviu intenzívne a hľadať možnosti, ako žiť krajšie a spokojnejšie.

Picture
0 Comments



Leave a Reply.

    Archív

    September 2022
    April 2022
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    July 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    October 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    January 2020
    December 2019
    October 2019

    Kategórie

    All
    Cukor
    Cvičenie
    Duševné Zdravie
    Fitness
    Hranice
    Med
    Reštaurácie
    Viscelárny Tuk
    Zdravie

    RSS Feed

  • O nás
  • Služby
    • Výživové poradenstvo
    • Cukor a jeho nástrahy
    • Webináre
    • Víkend zdravia
  • Blog
  • Referencie
  • Kontakt
  • Členská sekcia
    • Prihlásiť sa
    • Môj účet
    • Odhlásiť sa